Медзь масай 6,4 г апусцілі ў раствор канцэнтраванай сернай кіслаты, узятай з лішкам. Газ, які вылучыўся ( выхад прадукта 94%), растварылі ў вадзе масай 250 г. Вызначце масавую долю кіслаты ў атрыманым растворы.
- 19.06.2018 05:01
- Химия
Ответы и объяснения 1
n(H₂SO₄)=m/M=6,4/98=0,065 моль
n(SO₂)=0,065/2=0,0325 моль
V(SO₂)=n*Vm=0,0325*22,4=0,728 л теоретически
0,728*0,94=0,68432 л практически
0,68432 л=684,32 мл
т.к. объём воды равен её массе, то
684,32+250=934,32 г масса р-ра
684,32/934,32*100%=73% кислоты в р-ре
- 20.06.2018 23:26