(t+m)во 2 степени;(t-3)во 2 степени;(2t+1)во 2 степени;(3m-2t)во 2 степени;(3m во 2 степени+t в 3 степени)во 2 степени
- 04.09.2018 11:39
- Алгебра
Ответы и объяснения 1
(t+m)²=t²+2tm+m²
(t-3)²=t²-6t+3
(2t+1)²=4t²+4t+1
(3m-2t)²=9m²-12mt+4t²
(3m²+t³)²=9m⁴+6m²t³+t⁶
- 05.09.2018 10:57