Решите, пожалуйста. 25-30баллов.
2(3x+a)-(5x-2)=12-2(6х-12)
- 14.07.2018 14:14
- Математика
Ответы и объяснения 1
Real solution:Approximate formx = 34\/13 - (2 a)\/13Solution:Approximate formNeed a step by step solution for this problem? >>x = 34\/13 - (2 a)\/13Integer solution:a = 13 n + 4, x = 2 - 2 n, n element Z
x = -2\/13 (a - 17)
(dx(a))\/(da) = -2\/13(da(x))\/(dx) = -13\/2
- 15.07.2018 17:58