La o solutie de hidroxid de caliu cu masa 500 gr si partea de masa 20 % sau adaugat 180 gr de apa.Stabiliti partea de masa a solutiei obtinute
- 23.08.2018 16:47
- Химия
Ответы и объяснения 1
w=0,20
Δm(H₂O)=180 gr
w'-?
m(KOH)=mw
m'=m+Δm(H₂O)
w'=m(KOH)/m'=mw/(m+Δm(H₂O))
w'=500*0,20/(500+180)=0,147 (14,7%)
- 24.08.2018 11:21